Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Panel
offline dom-w-zielistkach - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: DOM W ZIELISTKACH VER.2
644061 odwiedzin | wpisów: 590, komentarzy: 3442, obserwuje: 402

Konstrukcja belki stropowej

autor: dom-w-zielistkach Dodaj wpis do ulubionych »

Na zadane pytanie: "[...] po zaszalowaniu podciągu i słupów w salonie, najpierw je zalaliście (z betoniarki?) i dopiero na tym podciągu opieraliście belki od stropu tak? Wnioskuję tak po zdjęciach, ale wolę się upewnić. Następnie na podciągu ułożony został tunel ze zbrojenia i to zostało zalane z całym stropem i wieńcem stropowym (bowiem podciąg był wysoki do wieńca stropowego, ale nie łączył się z nim tak)? [...]"

Odpowiadam:

Słupy i dolną część podciągu zalewaliśmy z gruszki (jak wszystko u nas).

Uwaga zbrojenie podciągu jest "jednolite" na całą jego objętość!   Część tego zbrojenia wystawała po pierwszym etapie aby później "związało" się to drugą częścią - stropową.

Cały podciąg łączy się więc ze stropem. Ten podciąg u nas jest grubszy (wyższy) - żeby nie osłabić konstrukcji poprzez zalewanie "na raty".

Tylko dzięki terivie która jest gruba sama z siebie belka wystaje tylko ok 10cm poniżej stropu. My to ukryliśmy w suficie podwieszanym, tak, że jej nie widać ;)

To szalunki "dolnej" części:

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

A to wystające zbrojenie po zalaniu podciągu i z ułożonymi pustakami stropowymi Izodom2000:

blog budowlany - mojabudowa.pl

Komentarze (3)
Tytuł: Pytanie
autor: grzegorz-l dodano: 2014-03-02 | 21:40:31
Witam! Na wstępie gratuluję coraz to wspanialszego domku! :) Moje pytanie również dotyczy słupów w salonie - czy istnieje (na etapie zmian w projekcie) możliwość przesunięcia ich nieco w stronę salonu, żeby jeden z nich nie "wchodził" na schody? Zastanawiałem się nad zmianą projektu poprzez stworzenie ściany od podłogi po sufit pomiędzy schodami a salonem, bo bez przesuwania słupów w stronę salonu schody mogą okazać się zbyt wąskie. Pozdrawiam serdecznie!
Tytuł: pewnie istnieje taka możliwość, lecz:
Odpowiedź do grzegorz-l
autor: dom-w-zielistkach   dodano: 2014-03-03 | 14:28:17
1. to nie jest już drobna zmiana (zmiana konstrukcyjna) 2. nie wiem czy jest to potrzebne, bo schody mają 100cm szerokości, słup zachodzi na nie tylko ok. 7-10cm (musiałbym zmierzyć dokładnie) ale to dotyczy tylko pierwszego schodka - dalsze są "w pełni użyteczne" - czytaj w pełni szerokie 3. pełną ścianę możesz zrobić jako przylegającą do schodów i też nic nie stracisz z ich szerokości - słup będzie nadal w tym samym miejscu Ostatnio robiliśmy zabudowę schodów aby zakryć spiżarkę - niedługo wrzucę zdjęcia, to będzie widać co i jak....
autor: grzegorz-l dodano: 2014-03-03 | 22:31:30
Dziękuję za odpowiedź.

Zapotrzebowanie EP i EK - Jak to się stało??

autor: dom-w-zielistkach Dodaj wpis do ulubionych »

...że do tej pory nie umieściłem tych zrzutów, chociaż zostały zrobione już sporo czasu temu...

Zrzuty te, które (na początku) pokazują projektowane zapotrzebowanie budynku na ciepło - zapotrzebowanie na energię pierwotną EP oraz energię końcową - EK; zostały zrobione na stronie Archonu specjalnym narzędziem do symulacji zapotrzebowania. Oczywiście dotycza naszego projektu czyli dom w zielistkach.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jak widać projektowanie obciążenie cieplne tego budynku to odpowiednio:

EP=144kWh/m2*rok oraz

EK=126kWh/m2*rok

Po dokonaniu zmian w ociepleniu oraz użytych technologiach widocznych poniżej:

blog budowlany - mojabudowa.plblog budowlany - mojabudowa.pl

 

Uzyskujemy rozkład strat energii cieplnej taki jak poniżej:

blog budowlany - mojabudowa.pl

I straty te wynoszą teraz odpowiednio (co widać równiez na pierwszym zrzucie):

EP=43kWh/m2*rok oraz 

EK=14kWh/m2*rok

Oczywiście NIE jest tak słodko jak wynika to z symulacji gdzie koszty ogrzewania i podgrzewania C.W.U. to ok.1200zł/rok....

ALE nie jest również źle bo już wiemy na pewno, że te koszty nie przekroczą u nas kwoty 1700zł/rok

Jednak trzeba napisać również, że budynek nie "działa" zgodnie z założeniami:

  • nie ma (i chyba nie będzie) kolektorów słonecznych do podgrzewania CWU
  • jeszcze nie działa wymiennik rekuperatora - jest tylko wywiew
  • izolacja podłogi na gruncie ma "tylko" 15cm zamiast planowanych 25cm

- co łącznie obniża nasze wyniki w oszczędnościach... 

...A jak widać z rozkładu strat ciepła to zaoszczędzić możemy chyba tylko na... zaprzestaniu mycia się w ciepłej wodzie... laugh

 

PS. W opisie przeprowadzonych przez nas zmian jest pewne nieścisłość - kto zgadnie jaka to nieścisłość? ;>

Komentarze (8)
autor: zona dodano: 2014-02-05 | 11:19:02
dachy-izolacja-wełna
autor: kikiok dodano: 2014-02-05 | 12:51:06
Te wyliczenia to fikcja i nie mają niczego wspólnego z rzeczywistością. W charakterystyce energetycznej budynku i tak będą inne wartości - pośrednie. Pozdrawiam :-)
Tytuł: jeżeli skopiesz szczegóły wykonawcze podczas budowy
Odpowiedź do kikiok
autor: dom-w-zielistkach   dodano: 2014-02-05 | 13:33:22
- to masz rację - będzie to fikcja. Trzeba zrozumieć co to znaczy "projektowane". Rzecz w tym by warunki rzeczywiste nie odbiegały od tych projektowanych. Jak skomentujesz nasze realne koszty ogrzewania (na podstawie półrocznego zużycia) które są co prawda o 30% wyższe od tych "idealnych" ale jednocześnie 2,75 raza lepsze w porównaniu do "standardowego" wykonania tego budynku?
autor: kikiok dodano: 2014-02-05 | 14:58:45
Szczegóły wykonawcze nie mają niestety znaczenia dla EP czy EK. Metodyka obliczania EP i EK zależy od źródła ogrzewania i sposobu przygotowania cwu i tak dla identycznych ustawień dla domu ogrzewanego węglem i pompą ciepła zawsze dostaniemy inne wyniki, na niekorzyść tradycyjnych źródeł ciepła typu paliwo stałe, tradycyjny kocioł gazowy czy olejowy. A przecież dom zaizolowany tak samo i reku "na chodzie". Najważniejsze abyśmy dbali o prawidłowe wykonanie izolacji z uwagi na późniejsze koszty ogrzewania. Osiągniętych wyników gratuluję!
Tytuł: a możesz wykazać "ową niekorzyść"
Odpowiedź do kikiok
autor: dom-w-zielistkach   dodano: 2014-02-05 | 15:54:06
Co prawda wskaźnik EP zależy od źródła ciepła bo musi uwzględniać "koszt" wytworzenia i przesłania energii brutto. Np. przy prądzie należy uwzględnić koszty energetyczne działania elektrowni. To prowadzi do nieznacznych różnic w opisywanej przez Ciebie konfiguracji. Jednak odnoszę wrażenie, że pominąłeś w ogóle wskaźnik EK, który z kolei dość dobrze pokazuje "jakość" wykonanej izolacji oraz zastosowanych rozwiązań technicznych. - niższy wskaźnik EK pokazuje, że budynek jest lepiej zaizolowany - ma niższe straty. Należy tylko pamiętać, że zależy on np. od liczby mieszkańców bo musi uwzględniać straty na przygotowanie CWU. A wiadomo, że ilość CWU zależy od liczby mieszkańców. Niestety (a może stety?) w ten sposób można wykazać różnice w 2 IDENTYCZNIE zbudowanych domach. Reasumując - muszę stwierdzić, że pomimo swoich niedoskonałości wskaźniki EP i EK oddają jakość wykonania budynku natomiast twoja teza "te wyliczenia to fikcja i nie mają niczego wspólnego z rzeczywistością" jest nieprawdziwa.
autor: miszszel   dodano: 2014-02-16 | 18:24:10
Gratuluje super wyniku! Tylko pozazdrościć:) W jednym z waszych wcześniejszych wpisów zauważyłem, że macie kominek. Jak często go używacie? Myślę, że to też ma duży wpływ na całkowite koszty ogrzewania domu, bo odciąża pompę ciepła.
Tytuł: paradoksalnie to NIE pomaga :)
Odpowiedź do miszszel
autor: dom-w-zielistkach   dodano: 2014-02-16 | 22:45:08
Powód? - jak napali się w kominku to owszem - jest ciepło. Do tego czasu kiedy w kominku nie wygaśnie i nie upłynie dodatkowo - załóżmy kolejne 3 godziny... Jednak to jest "oszukiwanie" czujnika PC i sprężarka się nie załącza w nocy a następnego dnia jest jeszcze akceptowalna temperatura ale następnej nocy pompa musi grzać podłogę od niższej temperatury niż zazwyczaj - pracując dłużej. Palenie w kominku zaburza cykl kumulacji ciepła w podłodze (w nocy) i jego oddawania w dzień... A co do częstości palenia w kominku - wypowie się Żona :)
Tytuł: dom w zielistkach
Odpowiedź do dom-w-zielistkach
autor: zona dodano: 2014-02-17 | 10:01:21
ja należę do tych którzy lubią ogień w kominku

wyczesani.. na biało

autor: dom-w-zielistkach Dodaj wpis do ulubionych »

...Znów nie dzieje się nic.. może poza tym, że skomentowaliście nas już 2400 razy :)

Aa.. jednak coś się dzieje.. Ostatnio niewyobrażalny zaszczyt mieliśmy gościć pewnego producenta drzwi, który już daawno temu zaoferował się, że naprawi usterkę ;)

I patrzcie - stało się! :)

blog budowlany - mojabudowa.pl

...drzwi nam "wypłowiały"...

Taki stan ma trwać do końca tego tygodnia kiedy to powróci stary dobry antracyt...  trzymajcie kciuki!

A czemu wyczesani? - Trochę się zawstydziliśmy postępami na montom.wolomin :) i też chcieliśmy trochę poszpanować grzebieniem - czego efekt (znów niezbyt spektakularny) mogę pokazać poniżej...

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Aaaa.. no i oczywiście jeszcze poprawki "last-minute":

blog budowlany - mojabudowa.pl

 

Z innych rzeczy - załataliśmy ostatnią dziurę w naszym dachu :) - obrobione zostało styropianem okno na klatce schodowej. Teraz zostaje wykleić folią i przykręcić płyty karton-gips...

 

Komentarze (7)
Tytuł: Białe drzwi...
autor: montom--wolomin   dodano: 2014-02-04 | 15:33:16
bardzo gustowne :) Podobają się nam (ciekawe czemu) :D A i grzebanie grzebieniem zacnie wygląda. Jeszcze chwila jeszcze moment i kolejny pokój skończycie :P
autor: tamaryszekp   dodano: 2014-02-04 | 22:19:16
Czyli jednak coś się turla.... To trzymam, zeby kolorek wrócił na miejsce
Tytuł: miejmy nadzieję,
Odpowiedź do tamaryszekp
autor: dom-w-zielistkach   dodano: 2014-02-05 | 08:18:38
że stanie się to szybko i zgodnie z planem
autor: beatka19734   dodano: 2014-02-06 | 20:16:14
trzymam kciuki, żeby szybko drzwi wróciły na swoje miejsce!
Tytuł: hmm
Odpowiedź do beatka19734
autor: dom-w-zielistkach   dodano: 2014-03-24 | 09:11:42
...już wiem czyja to wina, że naszych drzwi NADAL nie ma na swoim miejscu ;) ALE mają być DZIŚ
Odpowiedź do dom-w-zielistkach
autor: montom--wolomin   dodano: 2014-03-24 | 10:16:55
Czemu chcecie swoje stare drzwi? BIAŁE są bardzo ładne :D:D:D
Tytuł: one NIE są białe
Odpowiedź do montom--wolomin
autor: dom-w-zielistkach   dodano: 2014-03-24 | 11:53:04
:) one są jasnoszare a my chcemy ANTRACYT ...bo my jesteśmy inni :p
Statystyki mojabudowa.pl
Liczba blogów: 67762
Liczba wpisów: 226286
Liczba komentarzy: 899842
Liczba zdjęć: 663404
Liczba osób online: 120